Кандидатсвай онлайн

  • en
  • ru
  • Преподаватели

    Доц. д-р  инж. Любомира Валентинова Велева
    Доц. д-р инж. Любомира Валентинова Велева

    Факултет: Факултет по природни науки

    Катедра: ФИЗИКА И АСТРОНОМИЯ

    Кабинет: Корпус K1, стая 305

    Телефон: 054 830495, 261 K1

    Email: l.veleva@shu.bg

    Приемно време: четвъртък: от 14.00 - до 16.00 часа


    Завършен университет, специалност

    1997-2003 Химикотехнологичен и Металургичен Университет (ХТМУ), София, България

    Инжинер-магистър, специалност: Металургия на цветните метали.

    Дипломна работа: Хидрометалургично селективно разтваряне на комплексна метална сплав.

    Месторабота преди постъпване в ШУ

    2018-2020 Безопасност и сигурност на ядрената енергия, Европейска комисия JRC, Петен, Нидерландия Научен сътрудник

    Изследване на безопасността на материалите на ядрени реактори. Целта на проекта е да се проучат свойствата на материалите за реакторите GEN4 (поколение 4) при облъчване и да се оценят модификациите на техните физични, механични и химични свойства след облъчване. Микро структурно характеризиране на стоманени материали с FEG-SEM, EDX, XRD, TEM. Оптимизация на метода за изготвяне на проби в металографска лаборатория с оборудване STRUERS. Изследване на дислокации с трансмисионен електронен микроскоп (TEM) и изготвяне на проби с FIB-SEM. (със сканиращо електронен микроскоп с фокусиран йонен лъч). Механично изпитване на структурни материали с наноиндентор за прогнозиране на свойствата на опън, твърдост и модул на Юнг след излагане на радиация и работа в условията на много силна радиация. Писане на научни публикации, представения на конференции, проектни доклади и устни презентации.

    2012-2016 Постдокторант по материали и сплави за безопасност на ядрени реактори Paul Scherrer Institut (PSI), Вилиген, Швейцария Работа и изследвания по намаляването на корозионно напукване под напрежение на стоманени тръби, работещи в тежки условия на работа в ядените реактори с помощта на Pt нано частици. Разработване на нови методи за изпитване (in-situ TEM) на крехки керамични и метални материали, подложени на работа ш радиоактивна среда. Анализи на безопасността и микроструктурата на сплави и материали със сканиращ микроскоп на (SEM-FIB, TEM, EDX, EELS) стомани и циркониеви сплави използвани в BWR (ядрени реактори работещи с кипяща вода). Ръководи сътрудничества между индустриалните и научните партньори. Помощник ръководител на магистърска работа. Писане на научни публикации, проектни доклади и презентации. Помощник - Ръководител на дипломата работа на магистърски студент.

    2006-2011 Асистент-докторант (Институт на Плазмената Физика) CRPP, EPFL, Швейцария

    Микро структурно изследване на материали и сплави придобити по прахово- металургичен метод, които се използват за конструкцията на термоядрени реактори. Разработване и производство на волфрам базирани материали за термоядрени реактори (дивертор на термоядрения реактор). Механично изпитване на материали (, изпитване за огъване, тест за удар на Шарпи, тест за опън). XRD (Дифракция с рентгенови лъчи) експерименти на метални прахове и материали. Писане на научни публикации, проектни доклади и презентации.

    2005-2006 Стипендиант на Швейцарското правителство, EPFL, Швейцария

    Механична спектроскопия на въглеродно композитни материали за приложения с висока температура за самолетни двигатели в сътрудничество с AIRBUS, Франция.

    2003-2005 Българска академия на науките (БАН), София, България

    Изследване с помощта на механична спектроскопия на композитни материали за приложения с висока температура и вибрационна устойчивост. Структурно изпитване на Cu и Аl сплави с помощта за микроскопи.

    Заемани академични длъжности

    Доцент 4.1 - Физически науки (Физика на кондензираната материя)

    Придобити научни степени

    2011 г.

    Докторска степен

    Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Switzerland (EPFL)

    Наименование на тезата: "Принос за производството и характеризирането на W-Y, W-Y2O3 и W-TiC материали за термоядрени реактори" http://library.epfl.ch/en/theses, Номер 4995

    Водени лекции и/или упражнения

    04.2024-настояще

    Молекулна физика и термодинамика (лекции, семинарни, лабораторни упражнения)

    Механика (лекции)

    Увод във физиката (лекции, лабораторни упражнения)

    Физика (лекции)

    Преподавателска дейност в чуждестранни университети

    EPFL, Лозана, Швейцария

    Водене на упражнения на студенти бакалавърска степен: Оптика и Метрология

    Области на научни интереси

    Изследване и производство на материали и сплави използвани за изграждането на термоядрени реактори.

    Работа и изследвания по намаляването на корозионно износване на стоманени тръби, работещи в ядрени реактори с помощта на благородни метали.

    Разработване на нови методи за изпитване на сплави и материали, за приложение в ядрени реактори с помощта на трансмисионен електронен микроскоп (TEM).

    Безопасност и сигурност на ядрената енергия, климат и транспорт.

    Проучване и изпитване на свойствата на материали за ядрени реактори, тяхната оценка и модификациите на техните физични, механични и химични свойства след облъчване с радиация.

    Участия в проекти

    Iter (international thermonuclear experimental reactor) Международен инженерно-изследователски проект, създаден с цел да докаже научната състоятелност и технологичната осъществимост на производствен термоядрен реактор. Сайт на проекта: https://www.iter.org/factsfigures

    IFMIF (International Fusion Materials Irradiation Facility) е едно от ключовите съоръжения, необходими за проектирането на бъдещи термоядрени реактори, които не само ще се основават на информацията, получена от ITER, но и на информация, свързана с поведението на материалите под очакваното неутронно облъчване, както е предоставено от IFMIF.

    Проекта за изследване на ядрени горива се фокусира върху аспекти свързани с горивните пръти, състоящи се от керамични горивни пелети и околната обключка, изработена от циркониева сплав. Интересът е насочен към физичните, химичните и механичните свойства на тези компоненти и съответното им влияние върху ефективността и безопасността по време на експлоатация в атомната електроцентрала. Сайт на проекта: https://www.psi.ch/en/lnm/nuclear-fuels

    Проект NORA (Поведение на отлагане на благородни метали в ядрени реактори с кипяща вода) за ефективно намаляване на напукването, причинено от корозията в BWRs(boiling water reactors). Напукването причинено от корозия във вътрешността на реактора е един от основните проблеми за сигурността в BWRs. Усилията за осигуряване на намаляване на този проблем, се извършват с помощта на добавяне на благородни метали (Pt) към захранващата вода на реактора. Благородните метали действат като катализатори за редукция на окислителните йони, образувани от радиолизата и така намаляват електрохимичния корозивен потенциал, без отрицателни странични ефекти. Сайт На Проекта: Https://Www.Psi.Ch/En/Lnm/Nora

    Проект M4F (Materials for Fusion and Fission) Обединява усилията за работа по оптимизацията на феритни/мартензитни стомани, които са кандидати за структурни материали за бъдещите ядрени и термоядрени реактори. JRC, European Commission Сайт на проекта: http://www.h2020-m4f.eu/