Кандидатсвай онлайн

  • en
  • ru
  • 25 години Астрономически център „Проф. дфмн Владимир Шкодров“

    Астрономическият център (АЦ) „Проф. дфмн Владимир Шкодров“ е създаден като структура на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ през 1997 г. с три основни функции:

    • обучение на студенти, изучаващи дисциплината астрономия;
    • научноизследователска дейност;
    • популяризаторска дейност.

    За да се реализира успешно дейността на АЦ, през 1999 г. бе изградена астрономическа кула с 3-м купол на покривната площадка на Корпус 3, в която бе поставен 15-см телескоп.

    Новата придобивка тогава, даде възможност на шуменската общественост да наблюдава с 15-см телескоп пълното слънчево затъмнение на 11 август 1999 година. В резултат Шуменският университет стана единственият след Софийския университет, който разполага със собствена наблюдателна астрономическа база.

    Екипът на АЦ е участвал и участва в изпълнението на редица международни образователни и научни проекти (CEEPUS, TEMPUS, COSMOS, Pathway, LDSkills, Geothink, YETI, DWARFS и др.).

    Благодарение на работата по проект „СМАРТНЕТ“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ към МОН, в периода 2008-2012 г., съществено се обогати оборудването на ШУ за астрономически наблюдения.

    На базата на сключен договор с Дирекция на Природен парк “Шуменско плато” през 2015 г. завърши изграждането на сградата на Астрономическата обсерватория на Шуменско плато (по проект „Устройство и управление на ПП „Шуменско плато“ към Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“), където е монтирано новото оборудване за научни изследвания и практическо обучение на студентите.

    Признание за важната роля на астрономическия екип на ШУ е включването му в два консорциума по Националната пътна карта за научна инфраструктура: „Регионален астрономически център за изследвания и образование (РАЦИО)“ и ЛОФАР-БГ Нискочестотен паневропейски радиотелескоп с разпределени рерурси.

    По проекта РАЦИО само през последните три години е закупена апаратура за Астрономическия център на стойност над 800 000 лв.. Българската ЛОФАР станция на стойност 13,5 мил.лв., се очаква да заработи през 2026 г. За работа с нея се подготвят студентите от специалност Астрономия на ШУ.

    В момента Астрономическият център на ШУ разполага с три дистанционно управляеми професионални телескопа, което го прави един от първите астрономически комплекси в България с модерна наблюдателна апаратура.

    Последната придобивка е 3D цифров 4Ка планетариум, чието откриване се очаква да бъде на 1 ноември 2024 г. Това ще бъде първият планетариум в гр. Шумен. Благодарение на него, ученици , студенти, граждани и гости на Шумен ще имат възможността да се насладят на уникалните гледки, които космосът ни предлага.

    За 25 години през наблюдателните бази на АЦ са преминали над 900 студенти и хиляди граждани и гости на Шумен.

    Залог за успешната реализация на всички високи цели пред Астрономическия център е висококвалифицираният екип от учени и докторанти в областта на астрономията на Шуменския университет, чиито научни постижения са публикувани и цитирани в най-престижните научни списания в света, като Nature, Astronomy&Astrophysics, Astrophysical Journal и др..

    Свидетелство за високия професионализъм на екипа на АЦ са и двете колективни награди на Община Шумен:

    • „Наградата на Шумен“ в системата на образованието и науката за 2009 г., в категория „Колектив в системата на висшето образование“ е връчена на катедра „Теоретична и приложна физикa“, чиито основен състав бе екипът на АЦ.
    • „Наградата на Шумен“ в системата на образованието и науката за 2016 г., в категория „Академичен и научноизследователски колектив в системата на висшето образование“ е връчена на Астрономическия екип на ШУ.

     

    Публикувано на 09/09/2024