Академичният съвет на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ удостои музиканта Добрин Панайотов със званието Почетен професор (Professor honoris causa) за огромния му принос за издигане на духовния живот в Шумен и утвърждаването на традиционното фолклорно изкуство у нас и в чужбина през последния половин век. Решението на Академичния съвет е по протокол № РД-05-10 от 27 май 2022 година.
Вълнуващият момент по обявяването му пред обществеността се състоя на 21 юни 2022 г. в края на юбилейния концерт-спектакъл „Моят път“ по повод 75 години от рождението на Добрин Панайотов. Пред пълната зала на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен ректорът проф. д.и.н. Георги Колев връчи на Панайотов плакет и почетна грамота.
В концерта участваха Симфониета-Шумен, ансамблите за народна песни и танци „Шумен“ и „Мадара“. Акцент в програмата бе изпълнението за първи път на Българска рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров в аранжимента на Добрин Панайотов за цигулка и оркестър за народна музика.
Добрин Панайотов е роден през 1946 г. в семейството на стар шуменски род. Музикалното му образование започва в детската музикална школа в Шумен и в музикалното училище във Варна. По-късно учи в Музикалната академия в София и Музикалната академия „Менделсон-Бартолди“ в Лайпциг, Германия. През 1975 г. се дипломира там със специалностите цигулка-оперно-симфонично дирижиране, композиция и педагогика. Изявява се като диригент, концерт-майстор и солист на престижни сцени в Германия. Лауреат е на десетки конкурси. Свири на 16 музикални инструмента, като основният е цигулката.
През 1978 г. е назначен за главен диригент на ансамбъла за народна музика на Българското национално радио и ръководи оркестъра почти десет години – от 1978 до 1986 г. и от 1988 до 1990 г. Два пъти е печелил конкурс за диригент на хора на БНР „Мистерия на българските гласове“. Докато е бил главен диригент на представителния фолклорен ансамбъл към Комитета за радио и телевизия, в Златния фонд на БНР са записани и запазени големи шедьоври на фолклорната музика. Добрин Панайотов е създател на дуета-солисти на БНР семейство Йовка и Слави Бойчеви от Шумен.
През 1979 г. е поканен от община Шумен да основе Ансамбъла за народни песни и танци „Шумен“. Високият му професионализъм и умело подбраният му творчески екип извеждат ансамбъла в първите редици на музикално-танцовите състави в страната. От 1990 г. маестро Панайотов живее в Германия, но връзките му с родния край не са прекъсвали и до днес. В Манхайм създава музикалните училища „Панайотов“. Основава българска православна църковна община „Света Петка Търновска“. Освен диригент на хора, той е и председател на църковното настоятелство. През този период от време Панайотов помага на много българи за лечението им в Германия с лични средства и дарителски акции.
За цялостния си принос за издигане равнището на културния живот на региона през 2017 г. Общинският съвет в Шумен го удостои със званието Почетен гражданин. След церемонията по връчването му, на 12 май 2017 г., маестро Панайотов се срещна с участниците в V-ия студентски конкурс за хорови диригенти „Златната палка“, организиран от Педагогическия факултет на Шуменския университет в рамките на Епископ-Константиновите дни.
Публикувано на 22/06/2022 |