Тържество, посветено на Деня на народните будители, събра преподаватели, студенти и служители на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ в Културно-историческия комплекс „Двор на кирилицата“ в Плиска на 30 октомври 2024 г. Вълнуващо слово за празника поднесе доц. д-р Константин Константинов от катедра „История“.
В тържествения момент академичната общност отдаде почит към доц. д-р Стефка Петкова-Калева, която ни напусна на 9 ноември 2023 г. Доц. Калева остава в паметта ни като вдъхновен и задълбочен изследовател, обичан преподавател, който посвети живота си на Шуменския университет, администратор с богат опит, уважаван член на Съюза на учените в България и на Дружеството на русистите, на Международната асоциация на преподавателите по руски език и литература. Учен с изявени интереси в областта на теорията на комуникацията и на превода, функционалната граматика и когнитивната лингвистика, прецизна и отдадена на работата си. Доц. Калева е човекът, който създаде и ни завеща мотото за петдесетгодишния юбилей на Шуменския университет – Заедно пишем историята.
В знак на признателност Академичният съвет единодушно подкрепи предложението на катедрата по руски език и факултетния съвет на Факултета по хуманитарни науки доц. Стефка Янчева Петкова-Калева да бъде удостоена посмъртно с почетното звание Професор хонорис кауза на Шуменския университет. Званието бе връчено на семейството на доц. Калева.
На събитието бе представена и току-що излязлата от печат книга с избрани трудове на доц. Стефка Калева „Феноменология на празното в езика и речта (върху материали от българския и руския език)“. Доц. д-р Ирена Петрова, научен редактор и автор на предговора, сподели пред присъстващите: В книгата е направен опит за систематизиране на проекциите на концепта „празнота“ в езиковата система и комуникативната практика, което само по себе си е изключителен принос в съвременното езикознание. И това я прави уникална.
За много голямо съжаление доц. д-р Стефка Петкова-Калева не успя да завърши забележителното си дело. Хуманитарната наука не можа в пълнота да се наслади на оригиналните идеи на авторката.
Ние, нейните колеги, с признателност и обич направихме така, че делото и научните постижения на скъпата ни колежка и приятелка да видят бял свят. Книгата обогатява филологическото знание, има значителен принос в областта на когнитивната лингвистика, теорията и практиката на комуникацията, превода, интеркултурното взаимодействие и чуждоезиковото обучение.
Вярвам, че делото на доц. Стефка Петкова-Калева ще бъде продължено, че колегите, за които тематиката на монографията е интересна и близка като научно знание, ще прочетат изследването и то ще им даде стимул за по-нататъшни научни търсения и постижения.
Изразявам огромната си благодарност на семейството на Стефка Калева за предоставянето на текста.
Признателна съм на проф. Неля Иванова и проф. Велка Попова, които откликнаха и предоставиха резензии на книгата. Благодарности и на всички колеги, които помогнаха със съвети и напътствия този труд да види бял свят.
Публикувано на 31/10/2024 |