На 8 май 2019 г. в кино ”Одеон” – гр. София, бяха връчени четвъртите награди на фестивала „Кино в длан“. Това е първият фестивал в България за филми, заснети с мобилни телефони. Той е обърнат към младите, независими филмови творци, готови да експериментират с модерните технологии.
Целта e популяризиране на независимото филмово творчество с помощта на модерните мобилни технологии. Двете условия за участия са техническото устройство, с което е заснет филмът, да е телефон или таблет, и продължителността да е до 5 минути.
В тазгодишната селекция на фестивала участваха 79 филма, а авторите на лентите са от България, Турция и Македония.
Журито в състав: проф. Валери Чакалов, Детелина Палазова и доц. Юри Дачев под председателството на д-р Александър Донев, присъди 12 награди.
Голямата награда на кмета на община Шумен спечели филмът ‚Денят на кървавите венци“ на Димитър Димитров.
Двете специални награди, осигурени от Huawei, са за филмите “Ева беше тук” на Роберта Колева и “Жажда” на Антон Жеков.
Наградата за игрален филм получиха Магдалена Тодорова и Иван Алексиев за съвместния си проект “А good night story”.
Надя Пеовска спечели приза за документален филм с “На гости на баба Ивана”.
Журито класира като най-добри анимационни филма “Караконджул” и “Има време” на Стефан Войводов.
Наградата за иновативно използване на видеотехнологиите отиде при Нуркан Нуф, с участието на Алина Пенчева, за филмите “Петрикор“ и „Нежност“.
Наградата на Съюза на народните читалища e за филма “Незабравените хармоники” с автор Владимир Лечев, а наградата на Народно читалище „Добри Войников-1856“ – за Ирина Марангозова и филма “До теб /By Your Side/”.
“Жабата” на Владимир Великов е изборът на НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“.
Наградата на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ е за филма „Случва се“ на Апостол Фанев.
Наградата на публиката спечели Пламен Манчоров за филма „Прераждане“
Дипломи за творческо постижение бяха присъдени на Eхлин Аронов за “Цветята нямат чувства” и Дмитрий Ковачев за “Хладилникът на бъдещето”.
Фестивалът се организира от Народно читалище “Добри Войников-1856 г.” – гр. Шумен, и се провежда под патронажа на Министерството на културата, със съдействието на Община Шумен, Съюза на народните читалища, Huawei, Теленор, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”.
Публикувано на 09/05/2019 |