Кандидатсвай онлайн

  • en
  • ru
  • Проф. д.и.н. Иван Йорданов с монография за юбилея си

    С представяне на монографията „Печати на византийската администрация в България (971-1118)“ бе отбелязана 70-годишнината на проф. д.и.н. Иван Йорданов, Doctor honoris causa на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

    На 16 април 2019 г. зала 309 на Корпус 1 събра приятели и колеги на юбиляра на вълнуващо тържество, организирано от Научния център по византинистика в Университета.

    Председателят на Общото събрание на Шуменския университет доц. д-р Юрий Проданов поднесе на проф. Йорданов почетен плакет. Приветстваха го сърдечно и д-р Александър Горчев, кмет на община Велики Преслав, председателят на постоянната комисия по култура в Общинския съвет-Шумен Венцислав Венков, редакторът на монографията доц. д-р Тодор Тодоров, проф. Христо Трендафилов, доц. Иво Топалилов.

    „Тази книга е естествен завършен на това, което правя вече 40 години. Няма да скрия, че за да е факт тя, ме провокира един студент. Тук са събрани, подредени и коментирани печатите на византийската администрация в България в този период“, сподели проф. Йорданов.

    Проф. д.и.н. Иван Йорданов е специалист в областта на средновековната нумизматиката и сфрагистиката, науки за държавните знаци и символи през средновековието. Автор е на 9 монографични изследвания и повече от 200 научни студии, статии и съобщения в наши и чужди издания. Главен редактор на “Нумизматика, Епиграфика и Сфрагистика”, издание на АИМ при БАН, и на научната поредица „Историкии”, издание на Катедрата по история и археология. Член на редколегията на сборниците “Плиска-Преслав” и “Преслав”. Член е на международната асоциация по „Византийска сфрагистика“ и на редколегията на специализираното издание “Studies in Buzantine Sigillography”, излизащо във Вашингтон и Лайпциг. Сред учредителите на Катедрата по история и археология и неин ръководител през периода 1995 – 1996 г.

    Последната му книга се издава от Университетското издателство „Епископ Константин Преславски“, с финансовата подкрепа на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, финансирана от Министерството на образованието и науката.

    Публикувано на 17/04/2019