Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ стартира работа по проект BG05M2ОP001-2.016-0022 “Модернизация на висшето образование по устойчиво използване на природните ресурси в България”, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г.“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Проектът се реализира от консорциум от пет държавни висши училища – Лесотехнически университет, Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“, Тракийски университет – Стара Загора, Технически университет – Габрово и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, и седем водещи университети в Европа и е на обща стойност 2 000 000 лв.
На 14.09.2021 г. Лесотехническият университет, като водеща организация по проекта, бе домакин на встъпителна пресконференция, в която бяха очертани основните задачи, планираните дейности и очакваните резултати по проекта. В нея се включиха преподаватели и студенти от партньорските висши училища, представители на институции в страната, експерти от бизнеса и потребители на кадри.
Проектът е насочен към модернизация, дигитална трансформация и интернационализация на висшето образование в осем професионални направления (3.7 Администрация и управление, 4.4 Науки за Земята, 5.3 Комуникационна и компютърна техника, 5.13 Общо инженерство, 6.1 Растениевъдство, 6.2 Растителна защита, 6.4 Ветеринарна медицина, 6.5 Горско стопанство), в които се подготвят кадри за управлението и устойчивото използване на природните ресурси.
В проекта Шуменският университет се включва с професионално направление Растителна защита. В партньорство с Лесотехнически университет ще бъде създадена нова модерна магистърска програма в областта на екологосъобразното управление на вредителите по културните растения. Въвеждането на програмата е в отговор на все по-растящите потребности от висококвалифицирани специалисти с компетенции в областта на бързоразвиващите се технологии, на необходимостта от внедряване на модерни екологосъобразни методи в растителната защита, на нуждата от иновации за доразвиване на предприемаческата инфраструктура. Създаването й ще позволи споделяне на добри практики, ресурси и партньорство между ВУ, въвеждане на съвременни иновативни форми и методи, отчитащи стандартите на европейското образователно пространство, цифрова трансформация на обучението чрез внедряване на учебни програми с дигитално образователно съдържание.
По проекта се предвижда също:
– Модернизиране на образователната инфраструктура чрез закупуване на съвременно ИКТ оборудване и софтуер и изграждане на съвременна дигитална обучителна среда.
– Повишаване квалификацията на преподавателите чрез усъвършенстване на чуждоезикови и дигитални умения.
– Създаване на партньорска мрежа от центрове за кариерно развитие между ВУ с цел повишаване на ефективността на кариерното консултиране и подпомагане на професионалната реализация на студентите.
– Развитие на ключови компетентности по предприемачество, презентационни умения и дигитална креативност, формиране на меки умения у студентите с цел успешна реализация на пазара на труда.
- Специализации в чуждестранните партньори за обучение и научноизследователска дейност.
Един от основните акценти на проекта е изграждането на устойчива връзка между висшето образование и бизнеса, която да допринесе за създаване на благоприятна среда за кариерно развитие на преподавателите и обучаемите.
Публикувано на 04/10/2021 |