167 проекта на ученици от I до XII клас от цялата страна участваха в ежегодното състезание по информационни технологии и информатика „ИТ Свят“. Четвъртото му издание се проведе на 4 и 5 юни 2022 г. Турнирът се организира от Колеж-гр. Добрич при Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ с партньорството на ОУ „Хан Аспарух“ – гр. Добрич.
В националното състезание се включиха участници от Габрово, София, Шумен, Добрич, Силистра, Търговище, Девня, Козлодуй, Мездра, Благоевград и други градове.
Идеята на форума е да даде възможност на ученици да демонстрират своите постижения в областта на информатиката и информационните технологии, а членовете на журито да дадат обективна, справедлива и реална оценка на всички проекти и адекватни препоръки и съвети как да работят и израстват професионално.
Участие в журирането на проектите взеха преподаватели от Факултета по математика и информатика и Колежа към Шуменския университет, както и:
- Дидо Григоров – представител на единствената българска агенция победител на European и Global Search Awards. С над 1000 успешни SERP проекта за клиенти от цял свят – SEO агенция Serpact;
- Стефан Стефанов, Виктор Ганчев и Диана Гаджилова – фирма за уеб дизайн студио „Висте“ се занимава с изработка на електронни магазини и уеб сайтове и имат повече от десетилетие опит в дадената област и стотици доволни клиенти от цял свят;
- Iacademy Варна;
- Светла Маринова – „Бергон интернет“ ЕООД;
- инж. Георги Стефанов – „Старт“ АД – част от икономическа група Монбат;
- Свилен Серафимов – IT – специалист;
- инж. Аспарух Атанасов – Технически университет – Варна;
- гл. ас. д-р Нели Баева – преподавател Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“;
- Радостина Димова – софтуерен инженер от фирма Coursera;
- Налиб Налиб – “Интернет Сървис” ООД;
- Невен Боянов – представител на Тинузавър – образователна STEM платформа за преподаване на електроника, роботика и програмиране;
- Георги Георгиев – „Борика“ АД;
- Владимир Кършев – главен експерт в РУО – Пловдив и др.
Журито отличи най-успешните участвалите проекти в 11 категории. Сред отличените са Стоян Рачо Стоянов – ученик в ДСИТ Академи, който е създал уебсайт игра, емблема на българската идентичност.
Най-малкият програмист в състезанието представи креативен лабиринт – Искрен Ганчев е втори клас, но вече е запален във визуалното програмиране.
Най-дейни и последователни през годините участници са учениците на учителя Георги Игнатов от Велико Търново. Те винаги представят стойностни, креативни и сериозни проекти в категориите компютърни и интернет приложения.
За първи път в състезанието се включиха възпитаниците на ОУ „Николай Петрини“ – град Ямбол, ръководени от учителката Яна Миткова Димитрова, които представиха интересни и увлекателни проекти в категория детско програмиране.
Най-много участници се надпреварваха в категория компютърна мултимедийна презентация. Първото място за поредна година грабнаха учениците на д-р Ангел Ангелов от училище СУ „Сава Доброплодни“ – град Шумен.
В категория графичен дизайн учениците от СУ „Димитър Талев“- град Добрич взеха най-много първи места. ЧОУ „Малкият принц“ от град Варна представиха множество авторски проекти в категория презентации и програмиране.
Комисията по оценяване оцени обективно, справедливо и реално всички проекти. Една от целите на състезанието е всички участници да бъдат оценен по отношение на положеният от тях труд и представяне. Идеята, залегнала при учредяването на състезанието е да се създаде форум, в който ученици да демонстрират своите постижения в областта на информатиката и информационните технологии.
Публикувано на 13/06/2022 |