Кандидатсвай онлайн

  • en
  • ru
  • Изследвания, методики за почистване, икономическа оценка и пилотно приложение за цъфтеж на макроводорасли, MACRO CLEAN, BSB00584

                           
    Наименование на проекта Изследвания, методики за почистване, икономическа оценка и пилотно приложение за цъфтеж на макроводорасли, MACRO CLEAN, BSB00584
    Наименование на проекта английски език Research, Cleaning Methodologies, Economic Valorization and Pilot Application for Macroalgal Blooms, MACRO CLEAN, BSB00584
    Идентификационен номер MACRO CLEAN, BSB00584
    Финансираща организация

     

    Европейски съюз
    Финансираща програма

     

    Европейски съюз, ИНТЕРРЕГ NEXT Черноморски басейн 2021-2027

    https://blacksea-cbc.net/interreg-next-bsb-2021-2027

    Конкурс: ИНТЕРРЕГ NEXT Черноморски басейн 2021-2027, Съфинансиран от Европейския съюз; Първа покана за предложения; регионален тип проект

    Консорциум

     

    Проектът MACRO CLEAN е съвместна инициатива, в която участват партньорите:

    Факултет по рибарство към Синопския университет, Турция, University of Sinop Fisheries Faculty Türkiye (TR) SNU – водещ партньор, координатор

     

    –   Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“/Konstantin Preslavsky University of Shumen – Bulgaria – партньор;

    –    Съюзът на общините „Мармара“, Турция/ Marmara Municipalities Union Türkiye (TR) MMU – партньор;

    –  Държавен университет „Шота Руставели“ в Батуми, Грузия/Batumi Shota Rustaveli State University, Georgia (GE) BSU – партньор.

    Период на изпълнение

     

     18.09.2024 – 17.03.2027

     

    Цели на проекта  Проектът е насочен към изследване и създаване на пилотни реализации за икономическо използване на макроводораслите, като същевременно се предотвратява и смекчава въздействието на човешките дейности върху еутрофикацията и цъфтежа на макроводораслите в Черноморския регион.

     

    Общото предизвикателство, с което се занимава проектът, е проблемът с еутрофикацията и цъфтежа на макроводораслите в Черно море. Тези предизвикателства се дължат на фактори като замърсяване от сушата и промени в морските живи ресурси.

    Проектът има за цел да се справи с тези предизвикателства чрез цялостен подход, който включва научни изследвания, изграждане на капацитет, оценки на осъществимостта, повишаване на осведомеността и сътрудничеството.

    https://keep.eu/projects/29538/Research-Cleaning-Methodolo-EN/

    Основни дейности Програмата има за цел да остане платформа, където връзките между участващите страни се укрепват и се създават нови и където регионалните участници се събират и допринасят за устойчиво управление на ресурсите в полза на местните граждани.

    Приоритетът на програмата „Син и интелигентен регион“ допълнително ще задълбочи трансграничното сътрудничество в Черноморския басейн в транснационална конфигурация, подкрепяйки чрез този проект специфична цел RSO1.1: Развитие и подобряване на изследователския и иновационния капацитет и усвояването на модерни технологии.

    Основните продукти и резултати от проекта включват:

    1.Цялостна изследователска методология: Проектът ще разработи надеждна изследователска методология за изследване на макроводорасли, включително ясни цели, стандартизирани протоколи и ефективни данни. практики за управление на данните.

    2.Модернизирана лабораторна инфраструктура: Проектът ще подобри лабораторната инфраструктура в партньорските университети, за да се подпомогнат цялостните изследвания на макроводораслите, включително оборудване и подкрепа за изграждане на капацитет за изследователите.

    3.Планове за осъществимост: Проектът ще разработи планове за осъществимост за оценка на техническите, финансовите, икономическата и социалната жизнеспособност на пилотните проекти за използване на макроводорасли, по-специално в производството на торове и биопластмаси.

    4.Информираност на заинтересованите страни: Проектът ще повиши осведомеността на заинтересованите страни и целевите групи за проблемите, свързани с макроводораслите, еутрофикацията и устойчивото използване на ресурсите чрез семинари, обучения, мероприятия за почистване и международна конференция.

    5.Доклад за методологии и технологии: В рамките на проекта ще бъде изготвен доклад за методологиите и технологиите. и технологиите за събиране и почистване на макроводорасли и еутрофикация, като ще се предостави ценна информация за най-добрите практики и технологичния напредък.

    6.Подкрепа за стартиране: Проектът ще осигури обучение и наставнически сесии за избрани стартиращи предприятия, като ще подпомогне развитието на техния бизнес и продукти в сектора на макроводораслите.

    Финансиране За проекта:  1 355 738,34 EUR

     

    За ШУ: 290 286,72 EUR

    Координатор за ШУ проф. д-р Милена Стоянова
    Комуникационен мениджър Павлина Стилиянова Маринова  
    НАЦИД  https://cris.nacid.bg/public/project-preview/19566