Шуменският университет бе домакин на Международна научно-практическа конференция „Детската градина и уменията на 21 век“. Научният форум бе организиран от Община Шумен, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, обучителен център „ЕвроПро“ ООД, ДГ „Пчелица“, ДГ „Братя Грим“ и ДГ„Светулка“. Конференцията е посветена на 135-годишнината от основаването на предучилищното възпитание в Шумен.
Форумът бе официално открит от ректора на Шуменския университет проф. д.н. Наталия Витанова. „Вярвам, че заедно споделяме общата кауза всяко дете да има достъп до висококачествено образование, което му дава възможност да осъществява потенциала си в един непрекъснато развиващ се и променящ се свят“, обърна се тя към участниците.
Видео поздравление поднесе кметът на Община Шумен проф. Христо Христов, под чийто патронаж се осъществява конференцията. Министърт на образованието проф. Галин Цоков изпрати поздравителен адрес до участниците. „Вярвам, че и днес на настоящия форум ще се чуят различни мнения, предложения, въпроси и прогнози. Всички те ще дадат по-голяма увереност, че предучилищното образование е процес, който е значим и поставя детето в центъра на образователната система. С действията си днес се надявам да гарантираме бъдеще, изпълнено с повече детски усмивки, с увереност и щастие. Това е пътят, по който заедно променяме света на децата, като градим вярата им в доброто и в техните мечти“, пише в поздравителния адрес на министъра.
На откриването на конференцията присъстваха зам.-кметовете на Община Шумен Десислава Петрова и арх. Николай Симеонов, председателят на Общински съвет Шумен Ася Аспарухова и зам.-областният управител на Шумен Нели Георгиева.
В научния форум участие взеха 69 участници с 89 доклада, а над 100 бяха регистрирани като участници. Всички доклади са публикувани в сборник.
14 представители от девет страни – Гърция, Естония, Латвия, Литва, Испания, Португалия, Турция и Румъния, се присъединиха към своите колеги от Шуменския университет, Югозападния университет „Неофит Рилски“- Благоевград, Университета за национално и световно стопанство, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Тракийския университет – Стара Загора, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Нов български университет. Във форума участие взеха и представители на детски градини от цялата страна.
Бяха изнесени три пленарни доклада – от проф. д-р Янка Тоцева (Университет за национално и световно стопанство, София), доц. д-р Емил Бузов (Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“) и доц. д.н. София Дерменджиева (Югозападен университет „Неофит Рилски“- Благоевград).
В съпътстващата програма на научния форум на сцената на Общински младежки дом се проведе XII Международен фестивал по приказки на класиците „Братя Грим“, организиран от ръководството на ДГ “Братя Грим“. А на сцената на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен гостите на конференцията гледаха заключителния концерт-спектакъл „Шестимата слуги“, с който децата от ДГ “Братя Грим“ закриха Международния театрален фестивал по приказки на класиците.
Публикувано на 12/04/2024 |