Покана: MAPS (Multilateral Academic Projects), Call for Proposals 2024, Second Swiss Contribution
Тази покана за предложения е отворена за всички изследователски области, позволявайки както базови изследвания, така и базови изследвания, вдъхновени от практиката.
Във всяка участваща страна, партньор по мерките за подкрепа (SMP) отговаря за изпълнението на MAPS. За България SMP е Министерство на образованието и науката.
Срок за предварителна регистрация: 01.05.2024 г.
Срок за кандидатстване: 01.07.2024 г.
Срок за резултат от оценка: до края на март 2025 г.
Финансиране: Максималният размер на финансиране за екип и за държава е 350 000 швейцарски франка за четири години. Безвъзмездните средства са съфинансирани: 85% от безвъзмездната помощ се покрива от средства на втория швейцарски принос, докато всеки SMP допринася с 15% към бюджета.
Партньорство: MAPS ще се изпълнява чрез съвместни изследователски проекти (JRP), които са насочени към насърчаване на съвместни проекти с ясно дефинирани цели, включващи един кандидат, базиран в Швейцария, и два до пет допълнителни кандидати в две до пет различни участващи страни от ЕС-13 (макс. един кандидат на участваща страна, т.е. България, Хърватия, Унгария, Полша или Румъния).
Предложенията се изготвят съвместно от участващите в консорциума кандидати. Швейцарският кандидат обаче носи отговорността да подаде предложението чрез електронната система за подаване на SNSF mySNF (www.mysnf.ch).
Продължителност на проектите: съвместните изследователски проекти продължават между 36 и 48 месеца. Всички проекти ще трябва да бъдат финализирани преди 30.06.2029 г.
Специфични изисквания за кандидатите от България:
- Допустимост:кандидатите от България трябва:
- да бъдат представители на висши училища по чл. 85, ал. 1, т. 7 от Закона за висшето образование, които са акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) за провеждане на обучение за придобиване на образователна и научна степен „доктор“ ИЛИ
- да бъдат представители на научни организации по чл. 47, ал. 1 от Закона за висшето образование, които са акредитирани от НАОА за провеждане на обучение по образователната и научна степен „доктор”
- да имат поне докторска степен (PhD)
- да имат право да ръководят докторанти по чл. 9, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България
- да имат най-малко четири години изследователски опит след завършване на докторантура (изследователският опит може да бъде придобит в България или в чужбина)
- Кандидатите могат да подадат предложение до MAPS дори ако притежават друг български грант или са кандидатствали за такъв
- Един кандидат може да участва само с едно предложение.
- Условия за финансиране:
От българска страна се отпускат максимум 350 000 швейцарски франка за проект.
- Разходите за заплати на членовете на българския екип са: 1) съобразени със заплатите, изплащани от приемащата институция или 2) съобразно тези, заявени по Националната програма ВИХРЕН по-долу. Трябва да се прилага подхода, който е в полза на кандидата.
- Заплащане на главния изследовател/изследовател (включително социални осигуровки и всички други плащания от организацията бенефициент): 7000 лв./месец за 100% време работа по проекта.
- Възнаграждението на всеки нает от екипа старши сътрудник и постдокторант ще бъде съответно 5 200 лв. и 4 100 лв.
- и на млад учен без докторска степен – 2 300 лв. месечно.
- Посочените възнаграждения включват и осигуровките на работодателите. При непълно работно време заплатите се намаляват пропорционално.
- Материални разходи, които са пряко свързани с изследователската работа, а именно материали с трайна стойност, разходни артикули, полеви разходи, пътни разходи, такси на трети страни, разходи за изчислително време и данни, както и за предоставяне на отворен достъп до изследователски данни
- Преки разходи, направени чрез използването на изследователска инфраструктура, свързана с изследователската работа
- Разходи за организиране на конференции и работни срещи във връзка с финансираните изследвания
- Разходи за национално и международно сътрудничество и дейности в мрежа, извършени във връзка с финансираното изследване.
- Подаване:
Проектните предложения трябва да бъдат подадени само чрез mySNF от швейцарския кандидат. Българският кандидат не е необходимо да подава проектното предложение в България.
С цел улеснение при намиране на партньори за многостранните проекти, може да бъде използвана онлайн платформа, разработена от румънска страна на следния линк: https://roch.brokerage.uefiscdi-direct.ro/
Публикувано на 07/05/2024 |