За нас
Центърът за туркологични изследвания и интеркултурни комуникации (ЦТИИК) е наследник на Центъра за източни култури и интеркултурни връзки, създаден през 2002 година.
Основните проблемни области и темите на научноизследователската работа и художественотворческата дейност на преподавателите от ЦТИИК са:
- Проблеми на турския език (диалектология, както и сравнителен, исторически, съвременен и др. аспекти);
- Транслатология;
- Фолклор, етнология, етнолингвистика, културна антропология;
- Интеркултурна комуникация.
Центърът разполага със специализирана библиотека в областта на туркологията, която съдържа над 2500 тома научна, художествена, учебна, справочна и др. литература, а също така и с необходимата информационна и техническа база.
Към ЦТИИК през 2013 г. е създаден Академичен клуб „Сохбет” (Проблемна група по фолклористика, етнология и културна антропология).
Центърът за туркологични изследвания и интеркултурни комуникации осъществява съвместна проектна дейност с други научноизследователски центрове и различни неправителствени организации.
История
Първият научно-методически семинар – България като мост между евразийските култури, е проведен на 21 октомври 2003 г. В следващите години са реализирани няколко семинара, между които: Изворите на историята, на който са представени трудове по хебраистика, старобългаристика, църковнославянски език и османистика, и Концептът “сърце” в турската, българската и руската култура.
Представят се и се дискутират проблеми на туркологията и на интеркултурната комуникация, сред които: Османски извори на българската история – водещ: ст. ас. д-р Мийрям Салим (2004 г.), Епиграфските паметници между Духовец и Каолиново – водещ: доц. Катерина Венедикова (2004 г.), Интерпретация на невербалните средства при интеркултурната комуникация – водещ: доц. д-р Ст. Калева, Време, безвремие, вечност – водещ: доц. д-р Т. Чалъкова (2005 г.) и др.
През 2010 г. дейността на Центъра се съсредоточава върху туркологичните изследвания и проблемите на интеркултурната комуникация. Научноизследователската работа на академичния състав се осъществява в областта на съвременния турски език, фолклористиката, етнолингвистиката и преподаването на турския език като чужд.
Конференция с международно участие “По пътя на Евлия Челеби”
2014
- През 2014 година членовете на ЦТИИК се срещнаха с преподаватели от Университета „Хаджи Бекташ Вели” от гр. Невшехир.
- Доц. д-р Венета Янкова, д-р Мийрям Салим, гл. ас. Ембие Кязимова и гл. ас. Менент Шукриева посетиха Тракийския университет в Одрин с цел изнасяне на лекции и задълбочаване на сътрудничеството.
- Под научното ръководство на доц. д-р Венета Янкова беше проведен семинар по Тюркска митология.
- Под научното ръководство на доц. д-р Татяна Чакъкова, съвместно с Центъра по русистика беше проведен вълнуващ научно-творчески семинар на тема „Сърце, ти за всичко си едно”.
- В края на май беше осъществен съвместен турско-български семинар “Akademi Bulgaristan. Sanatçılar Balkanlarla Buluşuyor”/”Академия България. Творците се срещат с Балканите”. Гостуваха литературоведката Мелек Пашалъ от Истанбулския университет и Батухан Курт, студент в специалност „Продуценство” в Унивеситета „Девети сиптември”, който представи авторски документален филм, свързан с ромите в Турция и техните обичаи.
2015
- Международен научен симпозиум „Слово. Изкуство. Здраве” – Тракийски университет – Одрин, 2015
- Преподавателско-студентски семинар „Актуални въпроси в хуманитаристиката”
2016
- Научно-практически семинар „Тюркска митология и транслатология”
- Семинар „Практико-приложни изследвания и учебници от ново поколение по практически турски език
- На 24 октомври 2016 г. в Тракийския университет в град Одрин се проведе научен семинар на тема: „Практико-приложни изследвания и учебници от ново поколение по практически турски език” с участието на преподаватели от Шуменския и от Тракийския университет. Снимки: [1][2][3]
2017
2018
2019
- Студентско-преподавателски семинар ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО „ЕРАЗЪМ” ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА СТУДЕНТА Снимки: [1][2]
- Научен семинар ИСТОРИЯ И КУЛТУРА НА ЕТНИЧЕСКИТЕ ОБЩНОСТИ В СЕВЕРОИЗТОЧНА БЪЛГАРИЯ [Информация] Снимки: [1][2]
2021
Студентско-преподавателския семинар на тема: „ТУРСКАТА НАРОДНА КУЛТУРА В КОНТЕКСТА НА ТУРКОЛОГИЧНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ” [Информация] [Снимки]
2022
- доц. д-р Мийрям Салим
- доц. д-р Катерина Венедикова
- доц. д-р Йорданка Бибина
- доц. д-р Неврие Чуфадар
- доц. д.н.к Венета Янкова
- гл. ас. д-р Ембие Кязимова
- гл. ас. д-р Вежди Хасан
- гл. ас. д-р Мемиш Мердан
- ст. преп. д-р Менент Шукриева
- ст. преп. Бюлент Кърджалъ
- Емине Халил
- Имрен Тасинова
- Алджан Мустафа, докторант
- Сунай Местан, докторант
- Теодора Мишева, докторант